Eğer sizde saçınızı her gün yıkayıp çıkanlardasanız, bir an önce bu alışkanlığınıza bir son vermelisiniz. Model gibi sağlıklı saçlar için, şampuan kullanımını azaltmalısınız. Ünlü saç uzmanlarına göre yıkama sıklığımız bu şekilde olmalı. ByTarakçı olarak bizde bu görüşe katılıyoruz.

Erkekler saçlarını haftada en fazla 3 kez yıkamalı!

Hatta Amerika/Boston’daki Van Cappizzano ve Buck gibi bazı berberlere göre, şampuandan tamamen vazgeçmeliyiz.

Çünkü aşırı miktarda kullanıldığında çoğu şampuan saçlara zarar verebilir. Saçımızın sağlıklı, parlak ve yumuşak kalması için ihtiyaç duyduğu yağların saçlarınızda kalmasına imkan vermeyen sülfatlar ve diğer kimyasallar içerebiliyor.

Cappizzano ‘ya göre saçlarımızı bir kara tahta gibi düşünmemeliyiz. Bu, saçımızı her sabah duşta temizlememiz gerektiği anlamına geliyor, bunun yerine, daha çok beslenme ve dikkat gerektiren bir “bitki” gibi düşünmeniz gerekiyor.

Şampuan kullanımınızın azaltılması, kıvrımlara dikkat ederek saç ürününü kullanmayı kolaylaştırır, kırılmayı azaltır ve genellikle saçlarınızı sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar.

Şampuan tabiki kullanmalıyız ancak bunu yaparken kimyasal yöntemlerle değil, doğal yöntemlerle hazırlanmış olduğundan emin olmalısınız.