Saç uzatan yağlar

Saçların sağlıklı ve maksimum seviyede uzayabilmesi için duman, hava kirliliği gibi çevresel faktörlerin, saç boyası, saç maşası veya kurutma makinesi gibi yıpratıcı ürünlerin hiç kullanılmaması, gerekli vitaminlerin alınması ve sigara gibi kötü alışkanlıkların bırakılması gerekiyor. Ancak tüm bunları hayatımızdan çıkarmak – bazı durumlarda- mümkün olmuyor. Beslenmemize dikkat edebilir, sigarayı bırakabiliriz ancak çevremizde bulunan ve gün içinde maruz kaldığımız hava kirliliği, duman gibi çevresel faktörlere yapabileceğimiz bir şey yok.

Bu durumda saç uzatan yağlar ile saçların sağlıklı uzamasına destek olabilir, dış etkenlerden ileri gelen yıpranmaların etkisini azaltabiliriz. Saç uzatan bitkisel yağlar arasında hindistan cevizi yağı, nane yağı ve kamelya yağı gösterilmektedir.

İnternette, özellikle bilgi paylaşımının yoğun olduğu forumlarda, saç uzatmak için pek çok faydalı bilginin yanı sıra garip bilgilere de rastlanabilmektedir. Örneğin kan dolaşımını arttırarak saçların uzamasını sağlamak için baş aşağı asılmayı tavsiye edenler bile vardır. Saçların doğal olarak uzaması için böyle garip şeyleri yapmaya elbette gerek yoktur.

Doğal yağlarla yapacağınız maskeler ile saçınızı yıpranmalara karşı koruyabilir ve %100 bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da uzama süresini kısaltabilirsiniz. Tabii bunun yanında sağlıklı saçlar için gerekli olan C, E ve B vitaminlerinin alınması, saç maşası gibi ısıyla çalışan cihazların kullanılmaması, stresin azaltılması da önemli.

Hindistan cevizi yağı nemlendirici özelliği ile pek çok kozmetik ürününün içinde kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının saça faydası ise saç tellerini kurumaya karşı koruyarak kırılmasını engellemektir. Kırılmalar engellendiğinde saçlarınızın uçlarını sürekli aldırmanız gerekmeyeceğinden daha kısa sürede uzatabilirsiniz.

Yağın diğer bir faydası ise saç derisini nemlendirip kan dolaşımını düzenleyerek (hafifçe parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulamanız bunun için önemli) saç köklerinin canlanmasını sağlamasıdır. Hindistan cevizi yağını saç derisine hafifçe masaj yaptıktan sonra fırçayla saç tellerinin uçlarına kadar gelecek şekilde kullanabilirsiniz.

Saç uzatan yağlar arasında gösterilen bir diğer yağ olan nane yağı ise uzamanın başlangıç yeri olan saç derisi ve saç köklerindeki kan dolaşımını arttırmaktadır. Nane yağını aynı hindistan cevizi yağında olduğu gibi saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu hem içeriğindeki mentol sayesinde ferahlık hissi yaratacak hem de sirkülasyonu arttıracaktır.

Çin ve Japon kültüründe kullanılan bir diğer saç uzatan bitkisel yağ ise kamelya yağıdır. Kamelya ağacının tohumlarından elde edilen yağ içerisinde bulunan A, B, C ve E vitaminleri ile sağlıklı saçlar için gereken tüm vitaminleri barındırmaktadır.

Ayrıca bu yağın içinde %80’e varan oranlarda bulunan oleik asit kafa derisinin temizlenmesi, ölü hücrelerin saç teli köklerinden alınmasında da etkilidir. Bu sayede vitaminler ve mineraller saç köklerine daha rahat ulaşabilmekte, bu bölgeye ulaşan oksijen miktarı yükselmektedir. Kamelya yağını direk saç derinize masaj yaparak sürebilirsiniz.

İçeriğinde pek çok kimyasal madde bulunan kozmetik ürünleri kullanmaktansa doğal, saç uzatan yağlara bir şans verebilirsiniz. Ancak bu yağların yanlış kullanımının bazı sorunlara, alerjiye ve ciltte kızarıklıklara yol açabileceğini unutmadan bir uzmana danışmanız en doğrusu olacaktır. Gebelik döneminde nane yağının ciltle teması tavsiye edilmemektedir.

Saç Uzatan Diğer Yağlar Nelerdir?

 • Şampuanlarda da sıklıkla kullanılan biberiye yağının saç foliküllerini harekete geçirme özelliği vardır. Bu da saçın uzamasına ve sadece daha uzun değil daha güçlü de olmasına yardımcı olur.
 • Jojoba yağı, saç derisinde birikmiş, saç foliküllerini bloke eden ve saçın uzamasına engel olan tortunun arınmasına yardımcı olur.
 • Birçok amaç için kullanılabilen lavanta yağı aynı zamanda saç kaybını azaltmak için de kullanılabilmektedir. Yapılan araştırmalar, saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin her gün düzenli olarak saç derilerine lavanta yağı ile masaj yapmaları sonucunda, yaklaşık 7 ay içerisinde yeni saçların çıkabileceğini göstermiştir.
 • Saç derisine kekik yağı ile masaj yapmak da saç derisindeki sirkülasyonu arttırarak saç uzamasını destekleyebilmektedir. Kekik yağı aynı zamanda saçlara parlaklık ve canlılık da kazandırabilmektedir.

Yeni Saçların Çıkmasına Destek Olan Karışım Tarifi

 • 3 damla lavanta yağı, 2 damla kekik yağı, 2 damla biberiye yağı, 4 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve yarım çay kaşığı jojoba yağını iyice karıştırın.
 • Bu karışımla saç derinize iki dakika kadar masaj yapın.
 • Emilimi arttırmak için ılık bir havluyu saçınıza sarabilirsiniz.
 • Bir saat sonra saçınızı yumuşak yapılı bir şampuan ile yıkayın.
 • Yaklaşık 7 ay boyunca haftada birkaç kez bu işlemi tekrarlayın.
 • Ancak unutmayın ki bazı kişilerin belirli yağlara alerjisi olabilir, ya da saç kaybını önlemeye çalışırken istemediğiniz etkiler de ortaya çıkabilir. Bu sebeple kullanım öncesi bir uzmana danışmanızda fayda vardır.
 • Bazı kaynaklarda bu karışımın her gün uygulanması önerilmektedir. Ancak, her gün kullanım fazla gelebilir ya da saç tipine ve saç derisinin yapısına bağlı olarak istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple kullanım sıklığı konusunda da uzman görüşüne başvurmanızda fayda vardır.

Saçların Uzama Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Şampuan, saç kremi ve jölelerdeki kimyasal maddeler.
 • Yediklerimiz ve içtiklerimiz.
 • Saç kurutma makinesi ve fön kullanımı.
 • Yüzme havuzlarındaki klor.
 • Duş aldığımız suyun kalitesi.
 • Genetik özelliklerimiz.
 • Gece ne kadar uyuduğumuz.
 • Stres seviyemiz.
 • Tiroid seviyeleri.