Saç dökülmesi büyük oranda kalıtımsal nedenlere bağlı olsa da bazı basit bakım yöntemleri ile kaybettiğiniz saç miktarını azaltabilir saç dökülmesini geciktirebilirsiniz. Bu yazıda saç dökülmesini engellemek için bazı tavsiyeler bulabilirsiniz.
Saçlarınızı taradıktan sonra veya duştayken etrafta olması gerekenden daha fazla saç teli görüyorsanız saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Saç dökülmesinin ana sebebi genetik mirasınızdır. Ailenizde saç dökülmesi yaşayan akrabalarınız çoğunluktaysa sizde bunu yaşayacaksınız. Ancak yinede saç bakımına özen göstererek ekstra saç dökülmesinin önüne geçebilir ve bölgesel açılmaları geciktirebilirsiniz. Genetik nedenlerle oluşmayan saç dökülmesi hayat tarzınızdan, saç bakımına özen göstermemenizden, kullandığınız ilaçlardan veya başka bir sağlık sorunun belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Yapılabilecekler

Saç dökülmesini engellemek ve saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlamak için doğal yağlardan ve bitkilerden yararlanabilirsiniz. Örnek olarak saç derinize düzenli olarak fındık yağı ile masaj yaparsanız saç diplerinde biriken ve saç tellerinin dökülmesine neden olan birikintileri tamamen temizleyebilirsiniz.

Kalıtımsal nedenlerle dökülen saçlar dışında en çok saç koparak dökülmelerde kaybedilir. Saçlarınızı koparak dökülmelere karşı koruyabileceğiniz bir kaç basit uygulama bulunmaktadır. Duştan çıktıktan sonra ıslak saçları havlu ile sarmayın, saç derisin nefes almasını engelleyen çok sıkı şapka ve bandalar kullanmayın ve saçlarınızı ıslakken fırçalamayın. Bunlara dikkat ederseniz koparak dökülmeleri azaltabilirsiniz.

Stres tüm vücut üzerinde olduğu gibi saçlar üzerinde de olumsuz etki yaratmaktadır. Aşırı ve sürekli stres saçların erken dökülmesine ve bölgesel açılmaların en büyük nedenlerinden biridir. Bu yüzden stresi azaltacak hobiler bulmanız saçlarınızdan midenize, cildinizden kalbinize pek çok alanda size yarar getirecektir. Sürekli stres vücudun ihtiyacı olan amino asitlerin, vitamin ve minerallerin emilmesini engeller. Düzenli yürüyüşler ve gezersiz yaparak, sevdiğiniz bir hobi bularak stresi azaltabilirsiniz. Dinlenmeye ve kendinize vakit ayırmaya özen gösterip vitamin takviyesi alırsanız stresin olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Saçlarınız beklemediğiniz bir anda hızla dökülmeye başlamışsa daha ciddi bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir. Örneğin tiroit bezlerinde yaşanan sorunlar ani saç dökülmesine yol açabilmektedir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir doktora gitmeniz ve saç dökülmesinin arkasında yatan sağlık sorunu tespit etmeniz gerekir.