Aynı kadınlarda olduğu gibi uzun saçlı erkeklerde saçlarının sağlıklı görünmesi için düzenli olarak bakım yapmalıdır. Uzun saç bakımı epey vakit alır ve düzenli bakımların aksatmadan yapılması gerekir. Erkekler içinde farklı bir durum yok. Senede sadece 12-15 santim arası uzayan saçlarınıza gereken özeni göstermezseniz soluk, sağlıksız görünecektir.

Saçlarınızı düzenli olarak yıkayarak saç telleri üzerinde ve saç derisinde biriken kiri temizlemelisiniz. Saç derisinde yağlanma, olumsuz çevre koşulları nedeniyle biriken kirler saç köklerini tıkar ve dökülmesine neden olabilir. Ancak saçınızın tüm yağını almak ve saç derisini tamamen kurutacak kadar sık yıkamanız tavsiye edilmez. En iyi sonuç için 2 günde bir şampuanlayabilirsiniz.

Sıcak su kullanmayın. Sıcak su saç derisini ve saçı kurutur. Saçlarınızı mümkün olduğunca ılık suyla yıkayın. Saçlarınızı şampuanlarken parmak uçarınızla saç derisine masaj uygulayın. Bu sayede kılcal damarlardaki kan akışı hareketlenir ve saç dipleri saha sağlıklı olur.

Saçlarınızı şampuanlarken başınızın üstünde toplayıp tıkamayın. Bu şekilde şampuanlarsanız kırıkların sayısı artacaktır. Şampuanı dipten uca doğru uygulayın. Aynısı saç bakım kremi içinde geçerli.

Saçlarınızı durularken soğuk su kullanmanız tüm vücudunuzda ve saç derinizde kan dolaşımını arttıracaktır.

Saçlarınızı doğal olarak kurumaya bırakın. Sıcak hava veren kurutma makinelerini kesinlikle kullanmayın. Havluyla fazla suyu alarak doğal olarak kurutun. Saç maşası, kurutma makinesi gibi sıcakla çalışan cihazlar saçları kurutur ve yıpratır.

Saçlarınızı uzatmak için büyük çaba harcadınız ve harcıyorsunuz biliyoruz. Ancak 7-8 haftada bir berbere giderek uçlarını aldırmalısınız. Kırılan saçlardan kurutulmanız saçlarınızın daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayacaktır.